Kategorie wpisów
Łapacz snów – znaczenie i symbolika
Łapacz snów – znaczenie i symbolika

Łapacz snów – znaczenie i symbolika

Łapacz snów jest to amulet, który ma kształt okręgu. Czasem występuje w formie kropli lub nawet łzy. Wewnątrz kształtów rozpostarta jest siatka, do złudzenia przypominająca sieć pająka. Prawdopodobnie jako pierwsi plemienni Indianie z Ameryki Północnej wymyślili i stworzyli łapacze snów.

Łapacz snów – legenda

O powstaniu łapacza głosi mnóstwo legend. Jedna z nich opowiada o kobiecie – Indiance. Urodziła małe dziecko, było ono dręczone przez nocne koszmary i nie mogło spać. Zdeterminowania matka, w poszukiwaniu ratunku, udała się do staruszki. Starsza kobieta z zawodu była przędziarką. Chcąc pomóc, zleciła wykonanie kobiecie sieci życia z gałązek giętkiego drzewa i włókien bawełny. Kobieta bez zastanowienia wzięła się do pracy. Własnymi rękami zrobiła łapacz, który odtąd chronił jej dziecko.

Łapaczom przypisywane są tajemnicze moce ochrony przed sennymi koszmarami.  Pomagają one w zapamiętywaniu snów oraz są tarczą dla wszelkich negatywnych mocy, które próbują przekroczyć próg domostwa. Według przekonań starożytnych Indian, sny nawiedzające śpiących musiały przejść przez łapacz snów i zostać oczyszczone. Jego gęsta sieć przepuszczała tylko te pozytywne sny. Znajdowały one drogę poprzez małe oczka w amulecie i przy pomocy piór wędrowały w dół. Dzięki tym sieciom zatrzymane nocne mary ginęły wraz z pierwszym porannym blaskiem słońca.

Tradycyjne łapacze snów robione przez plemiona Indian były wykonane ze sprężystej drewnianej obręczy, najczęściej z wierzby. Wyplatano sieć z rzemienia, włosia jakiegoś zwierzęcia lub ścięgien. Wiązania schodziły się spiralnie do środka, zagęszczając swoje oczka do wewnątrz. Dzięki temu przypominają charakterystyczną sieć.

Każdy oryginalny łapacz snów ozdobiony jest piórami i koralikami. Dodawane są również kolorowe materiały i symbole przyciągające do siebie dobre duchy.

Elementy, które musi posiadać łapacz snów:

 1. Obręcz – pokryta jest kolorowymi materiałami lub wełną. Symbolizuje zamknięty krąg życia i cztery strony świata.
 2. Sieć – tworzona jest z najczęściej z wełny. Symbolizuje jedność rodzinną, integralność w grupie najbliższych sobie ludzi.
 3. Pióra – po nich właśnie spływają te dobre sny. Symbolizują oddech, powietrze.
 4. Koraliki, kamyki – mają spełnić sny śpiącego.

Symbolika kolorów na pierścieniu – kolory mają reprezentować aspekty duchowe, emocje i nastroje.

 • niebieski – reprezentuje Niebo i wszystko co Niebiańskie,
 • fioletowy – kolor wewnętrznej jaźni, reprezentuje wszystko to co niesamowite,
 • żółty – przypisuje się słońcu, oznacza nowy początek, szacunek do inteligencji przodków. Daje umiejętność patrzenia poza ramy ograniczeń,
 • czerwony – jest kierunkiem uczciwości, ciężkiej pracy, rodziny i przede wszystkim miłości,
 • czarny – reprezentuje drogę samozniszczenia i nadużywania,
 • biały – symbolizuje wykorzystanie mądrości i własnej wiedzy w pożyteczny sposób,
 • zielony – jest to symbol naszej Matki Ziemi.

Symbole przyciągające dobre Duchy:

 1. Pazury – powinny zapewnić ochronę właścicielowi.
 2. Kawałek modrzewia – dodaje zdrowia posiadającemu.
 3. Futerko – symbolizuję ciepło i wygodne życie.
 4. Sowie pióro – oznacza mądrość, która przypada tylko dziewczętom.
 5. Orle pióro – ma dodawać odwagę chłopcom.
 6. Koński włos – jest to symbol silnego, hardego ducha i wytrzymałości.

Łapacz snów nie powinien znajdować się na podłodze lub powierzchni płaskiej. Można go powiesić przy oknie bądź futrynie drzwi. Najlepszym rozwiązaniem jest przywiązanie go na ścianie nad ramą łóżka, gdzie przechwyci pierwsze promienie słońca. Dzięki temu dobre sny spłyną po piórach bezpośrednio do naszej podświadomości sennej.

ŁAPACZY SNÓW SZUKAJ W NASZYM SKLEPIE>>

Jak działa łapacz snów?

Działanie łapacza jest mocno związane z tym jak podchodzi do jego mocy odbiorca. Nie spełni swojego zadania jeżeli posiadający będzie go postrzegał jako ozdobę lub zwykły bezużyteczny symbol. Koniecznie musi zawierać w sobie coś, co pochodzi z wymiaru, który nie jest widoczny gołym okiem. Najistotniejsza jest zatem intencja osoby, która kupuje lub tworzy samodzielnie łapacz snów. Intencja ta powinna być siłą sprawczą. Działa w wymiarze duchowym i ma wpływ na nasze postrzeganie świata i rzeczywistości. Drugim i najważniejszym elementem, który pozwoli działać łapaczowi to otwartość na jego działania. Osoba, która pragnie skorzystać z mocy łapacza musi zwyczajnie mu na to pozwolić.

Aniela Frank

Źródła:
http://fit-joga.pl/lapacz-snow-symbolika-modnego-motywu/
http://www.time4tattoo.pl/uncategorized/co-symbolizuje-lapacz-snow/
http://www.instytutnoble.pl/lapacze-snow/
https://kobieta.onet.pl/dom/diy/lapacz-snow-co-oznacza-jak-go-zrobic-gdzie-wieszac/wmz2xf3
http://www.wrozenieonline.pl/odkryj-magie/lapacz-snow-amulet-ktory-chroni-sny
fot. freepik.com

TAGI
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium