Stwórz swoją własną mandalę i przepracuj to, co w danej chwili jest ważne…
Stwórz swoją własną mandalę i przepracuj to, co w danej chwili jest ważne…

Stwórz swoją własną mandalę i przepracuj to, co w danej chwili jest ważne…

Mandale – kolorowe koła i kwadraty na jednym obrazku, ale właściwie co to jest? Skąd pochodzi ta tradycja, i jak mandala może pomóc nam w codziennym życiu? O tym i nie tylko o tym, dowiesz się z artykułu.

Trochę historii

Tradycja tworzenia mandal narodziła się w Indiach. Spodobała się bardzo tybetańskim mnichom, którzy zaadoptowali ją jako formę medytacji. Potrafią przez wiele godzin, czy nawet dni usypywać ją z kolorowego piasku dla konkretnego aspektu buddy. Śpiewają przy tym modlitwy, w tle leci tybetańska muzyka. Tworzenie takiej mandali zaczyna się zawsze od środka, czyli od tronu buddy. Zadaniem mandali jest pomóc ludziom w pokonaniu negatywnych emocji. Na koniec zawsze się ją niszczy, co ma znaczenie rytualne – uczy, że wszystko jest nietrwałe i nie ma co się do czegokolwiek przywiązywać; nieustanny taniec życia i śmierci.

ZIOŁOWYCH KADZIDEŁ SZUKAJ W NASZYM SKLEPIE>>

 Dlaczego koło i kwadrat? Koło symbolizuje niebo, zewnętrzność, nieskończoność, a kwadrat to, co ziemskie i ludzkie, to co wewnątrz oraz cztery strony świata. Słowo mandala z tradycji hinduskiej oznacza koło życia, święty krąg. Mandala w ujęciu sanskryckim oznacza “centrum i to, co wokół”.

Rodzaje mandal

Tyle ile potrzeb, tyle może być mandali. Wszystko zależy od intencji z jaką się ją tworzy. Stąd mamy mandale oczyszczające, przyciągające miłość, uspokajające, przyciągające zdrowie lub bogactwo i wiele, wiele innych. Ważna jest tutaj kolorystyka. I tak, przy mandali miłości warto użyć różu i czerwieni, przy bogactwie – zieleni i złota, a przy  mandali oczyszczającej – niebieskiego i zielonego. Poniżej przedstawiam znaczenie poszczególnych kolorów w aspekcie pozytywnym i negatywnym:

Żółty
Aspekt pozytywny: słońce, radość, rozwój, chęć działania.
Aspekt negatywny: zazdrość, mania wyższości, strach przed ciasnotą.

Pomarańczowy
Aspekt pozytywny: optymizm, łatwość nawiązywania kontaktów, odwaga, siła, aktywność, wiara w siebie.
Aspekt negatywny: zbyt duża beztroska, wygórowana ambicja.

Czerwony
Aspekt pozytywny: miłość, samodzielność, zmysłowość, wytrwałość.
Aspekt negatywny: złość, pobudliwość, nienawiść.

POLEROWANYCH OBELISKÓW Z NATURALNYCH MINERAŁÓW SZUKAJ W NASZYM SKLEPIE>>

Różowy
Aspekt pozytywny: miłość, kobiecość, delikatność, romantyzm.
Aspekt negatywny: brak samodzielności, potrzeba ochrony, nierealność.

Fioletowy
Aspekt pozytywny: duchowość, indywidualizm, zdolność do medytacji.
Aspekt negatywny: ból, melancholia, cierpienie, rezygnacja.

Niebieski
Aspekt pozytywny: pewność siebie, spokój, odprężenie, idealizm, rozsądek.
Aspekt negatywny: nuda, pustka, naiwność.

Turkusowy
Aspekt pozytywny: przyjaźń, pomysłowość, urok osobisty, humor.
Aspekt negatywny: mania wyższości, kaprysy, wygórowane ambicje.

Zielony
Aspekt pozytywny: nadzieja, równowaga emocjonalna, silna wola.
Aspekt negatywny: nieszczerość, żądza władzy.

Czarny
Aspekt pozytywny: honor, odnawianie się, zachowanie godności.
Aspekt negatywny: śmierć, zniszczenie, strach, strata, beznadzieja, przesycenie.

Biały
Aspekt pozytywny: szlachetność, czystość, doskonałość.
Aspekt negatywny: przesadny perfekcjonizm, obojętność, chłód.

Jeśli chcesz stworzyć mandalę z konkretną intencją, możesz przygotować materiały do rysowania w kolorach wzmacniających twój zamiar. Jeśli jednak chcesz sprawdzić, co dzieję się w tobie, intuicyjnie dobieraj kolory rysując czy kolorując daną mandalę. Następnie sprawdź co ta kolorystyka oznacza i zastanów się, jak możesz odnieść to do swojego życia. Pamiętaj, wszystkie odpowiedzi są w tobie, a mandala staje się kluczem do twojej podświadomości. To ty następnie odkrywasz bogactwo ukryte za drzwiami.

Proces tworzenia własnej mandali

Wprowadź harmonię w przestrzeni, w której będziesz tworzyć. Oczyść z niepotrzebnych przedmiotów, z wszelkiej dysharmonii, możesz oczyścić ją też białą szałwią lub palo santo (dostępne w naszym sklepie TUTAJ) Zapal świece, włącz relaksacyjną muzykę (dowolną, jakąś ulubioną). Przygotuj wszelkie materiały w zasięgu swoich rąk i oczu. Pamiętaj, że rodzaj materiału zależy tylko i wyłącznie od twojej wyobraźni – kredki, farby, kolorowe kartki papieru, kreda, skrawki materiałów, a może barwiony ryż i kolorowy piasek? Też będą dobre.

Skup się na swoim oddechu, zakotwicz się w tu i teraz. Połącz się ze swoim sercem. Pomyśl o swojej intencji. Sprawdź również w jakim stanie emocjonalnym jesteś. Jeśli chcesz po prostu wyrzucić z siebie emocje, oczyścić się, sprawdzić, co w tobie siedzi, to zacznij od razu spontanicznie rysować. Potem przeanalizuj namalowaną mandalę, a następnie zniszcz. Z pewnością ten proces cię uspokoi.

Jeśli jednak chcesz malować intencjonalną mandalę, koniecznie zadbaj najpierw o swój stan emocjonalny. Maluj w energii spokoju, miłości, radości, w wysokich wibracjach, a nie z poziomu strachu, czy złości. Bądź całkowicie świadomy. Oddychaj. I zacznij malować. Pamiętaj, aby rysować na planie koła. Możesz wpisać w nie kwadraty oraz mniejsze okręgi, albo przejść do bardziej zaawansowanych form, tak jak na grafikach w artykule. Rysuj je intuicyjnie i spontanicznie. Wszystko powinno być ze sobą w harmonii – to jedyna zasada. Skończyłeś? Świetnie, to teraz powieś ją w widocznym dla siebie na co dzień miejscu. I medytuj nad swoją intencją, wpatrując się w swoją mandale, chociażby 5 – 15 minut  dziennie.

Katarzyna Piątek

Źródła:
http://www.mandale.info/interpretacja-mandali-kolory/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mandala_(symbol)
http://www.mandalamagica.pl/index.php?action=menu&start=tekst&ID=40
http://www.nowaswiadomosc.pl/344-co-to-jest-mandala.html

Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera! Otrzymuj informacje o nowych wpisach, promocjach i nowościach!
Kategorie wpisów
TAGI
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium