Zwierzę Mocy: Mrówka – maleńki pracowity owad, symbol wytrwałości i determinacji
Zwierzę Mocy: Mrówka – maleńki pracowity owad, symbol wytrwałości i determinacji

Zwierzę Mocy: Mrówka – maleńki pracowity owad, symbol wytrwałości i determinacji

Malutkie stworzenie jakim jest mrówka posiada ogromną symbolikę i znaczenie w świecie duchowym. Mrówka stała się symbolem siły, pracowitości, uczciwości, jedności, jak i determinacji. W naszym życiu pojawia się zazwyczaj, aby przypomnieć nam, że w życiu nic nie przychodzi łatwo i bez wysiłku.

Mrówki żyją prawie w każdym zakątku Ziemi. Są szczególnie rozpowszechnione w lasach tropikalnych, gdzie mogą stanowić nawet połowę wszystkich owadów żyjących na danych terenach. Na całym świecie występuje ponad 10 000 znanych nam gatunków mrówek. Mrówki na pozór wydają się zwykłymi owadami, jednak posiadają pewne wyjątkowe zdolności.

Dysponują na przykład niesamowitą siłą, biorąc oczywiście pod uwagę ich bardzo mały rozmiar, która pozwala im unieść blisko 20-krotność własnego ciężaru. Kolejną ich niezwykłą cechą jest brak płuc. Tlen dostaje się przez maleńkie otwory w całym ciele, również przez nie ulatnia się dwutlenek węgla.

Mrówki są stworzeniami społecznymi, co oznacza, że żyją w dużych koloniach lub grupach. W zależności od gatunku, kolonie mrówek mogą składać się nawet z miliona osobników. Żyją zazwyczaj w zorganizowanych zbiorowiskach gniazdowych, które mogą znajdować się pod ziemią, w kopcach na poziomie gruntu lub na drzewach. W kolonii występują najczęściej cztery rodzaje mrówek: królowa, pracownice, samce oraz mrówki-żołnierze. Każda z grup posiada określone zadania, które wykonywane są z wielką starannością i sumiennością.

Owady te komunikują się między sobą za pomocą wydzielanych środków chemicznych, które służą do ostrzegania przed niebezpieczeństwami lub wyznaczają drogę do obiecującego źródła pożywienia. Zwykle żywią się nektarem, nasionami, grzybami czy owadami. Jednak niektóre gatunki są bardziej drapieżne i spożywają nawet małe gady, ptaki i ssaki.

Mrówka w kulturze i tradycji

Mimo swoich niewielkich rozmiarów mrówka nabrała niezwykle pozytywnej symboliki w niejednej kulturze i tradycji. Historie rdzennych Amerykanów przedstawiają owada jako ciężko pracującego ducha, który rozprzestrzenił glebę na całej Ziemi, dla ludzi, aby mogli ją uprawiać. Natomiast według plemion kalifornijskich mrówka jest zapowiedzią trzęsienia ziemi. W kulturze chińskiej owad ten symbolizuje cnotliwego, patriotycznego, obowiązkowego, jak i zorganizowanego obywatela. W tradycjach islamskich mrówka jest wychwalana jako ziemski nauczyciel Salomona, bogatego i dowcipnego króla Izraela. Wielu wyznawców islamu uważa mrówkę za symbol mądrości. W Stanach Zjednoczonych możemy natknąć się na wiele przesądów związanych z mrówkami, jak te głoszące, że czerwona mrówka przecinająca naszą drogę jest ostrzeżeniem przed zbliżającym się niebezpieczeństwem, że podróżująca obok naszego progu domostwa jest oznaką kłamstwa w naszym otoczeniu czy ten, który mówi że samo skrzywdzenie owada przynosi pecha i może doprowadzić do dużego smutku.

Znaczenie i symbolika owada

Według szamanów mrówki uczą nas, że wszystkie dobre rzeczy przychodzą do tych, którzy mają cierpliwość i zaufanie w swoim sercu. Dlatego też symbolika mrówek wiąże się z ciężką pracą, osiąganiem celów i wytrwałością. Jako małe zwierzęta duchowe mrówki reprezentują potrzebę dobrej współpracy z innymi, aby osiągnąć wspólny cel. Z powodu ich stylu życia symbolizują także życie w społeczeństwie, dyscyplinę, porządek, poświęcenie oraz planowanie.

Osoby urodzone z totemem mrówki są najlepszymi planistami, które, bez względu na to jak chaotyczne wydaje się zadanie, w niezwykły sposób potrafią zachować kontrolę i skupienie.

„Mrówki” wiedzą, jak ważne są kontakty społeczne i umiejętności interpersonalne, dlatego budowanie zdrowych relacji z przyjaciółmi, rodziną i współpracownikami zawsze są dla nich priorytetowe.

Kiedy mrówka wkracza do naszego życia

Mrówka wkraczająca (czy to fizycznie, czy też symbolicznie, np. w snach) do naszego życia, przynosi nam prezent w postaci energii cierpliwości. Wizyta mrówki w naszym życiu to również przypomnienie, by nie poddawać się zbyt szybko, ale też, by nie działać zbyt pochopnie i nie wyciągać natychmiastowych wniosków. Z mrówką u boku możemy pracować wolniej i ostrożniej, jej totemiczna energia pokieruje nami tak, by efekt końcowy był dla nas o wiele bardziej satysfakcjonujący. Doda nam również pewności siebie w trudnych chwilach.

Spotkanie z mrówką może również oznaczać, że powinniśmy skupić się na pracy zespołowej, aby osiągnąć zamierzony cel. Nie istotne, czy chodzi o współpracę ze współpracownikami, rodziną czy rówieśnikami, mrówka przypomina nam, że każda osoba jest integralną częścią układanki, którą próbujemy rozwiązać, dlatego jest tak samo ważna i potrzebna. Mrówka kieruje nas na drogę pełną możliwości które, gdy zostaną wykorzystane, nadadzą naszemu życiu nowy kierunek i pomogą otworzyć się nam na społeczność, której w danym momencie potrzebujemy. Jej obecność w naszym życiu zwiastować może również lekcje dotyczące cierpliwości, wstrzemięźliwości i rozwagi, lekcje, dzięki którym możemy nauczyć się, jak cenna jest umiejętność racjonalnego i trzeźwego myślenia. I oczywiście może nauczyć nas także wytrwałości we wszystkim co robimy, tak byśmy nie poddawali się przy pierwszych trudnościach czy niepowodzeniach.

Wpływ wizyty mrówki w naszym życiu może być ogromny dla naszego rozwoju, choć jednoczenie bardzo subtelny. Wszystkie dary otrzymane od archetypu tego niepozornego owada warto wykorzystać, dla własnego dobra i dobra ogółu.

Może cię również zainteresować artykuł: Jak obudzić w sobie energię i moc swojego zwierzęcia mocy

Aniela Frank

Źródła:
spirit-animals.com/ant-symbolism/
trustedpsychicmediums.com/spirit-animals/ant-spirit-animal/
shamanicjourney.com/ant-power-animal-symbol-of-team-work-oneness-and-patience
otteronarock.com/ant-spirit-animal-totem-meaning/
theastrologyweb.com/spirit-animals/ant-meaning-symbolism
pestworldforkids.org/pest-guide/ants/

 

Kategorie wpisów
TAGI
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium