Zwierzę Mocy: Owca – symbol niewinności, nauczyciel samoakceptacji i przynależności
Zwierzę Mocy: Owca – symbol niewinności, nauczyciel samoakceptacji i przynależności

Zwierzę Mocy: Owca – symbol niewinności, nauczyciel samoakceptacji i przynależności

Owca jest jednym z najbardziej życzliwych i spokojnych zwierząt udomowionych, która od dawien dawna odgrywa ważną symboliczną rolę. Ssak ten uosabia prostotę, życzliwość i uczciwość, a obecność jego zwierzęcego ducha w naszym życiu zapowiada naukę niewinności i wrażliwości.

Ten nadzwyczajny ssak był jednym z pierwszych udomowionych przez człowieka stworzeń na świecie. Uważa się, że ludzie rozpoczęli proces udomowienia tego gatunku między 11 000 a 9 000 rokiem przed naszą erą w Mezopotamii. Jako że owca obecnie jest przede wszystkim zwierzęciem domowym, to ludzie nadają jej środowisko, w którym żyje i się porusza, jednak istnieją populacje owiec żyjących dziko. W porównaniu do swoich udomowionych odpowiedników, dzika owca preferuje regiony górskie lub pagórkowate.

Na całym świecie można znaleźć wiele różnych ras owiec, które znajdują się wszędzie tam, gdzie bytują ludzie. Udomowione owce hodowane są na polach uprawnych, łąkach czy pastwiskach lub innych terenach pokrytych dużą ilością zielonej trawy, która jest głównym źródłem pokarmowym tych niezwykłych stworzeń. Wszystkie rasy owiec posiadają jedną charakterystyczną cechę, czyli gęste futro nazywane wełną, które należy regularnie strzyc, z tego względu, że wełna rośnie bardzo szybko. Niestrzyżone pokrycie mocno obciąża zwierzę i gromadzi brud.

Owca w kulturze i tradycji

Historia i przeznaczenie owiec od czasów starożytnych znacznie się zmieniła z biegiem lat i wierzeń. Dawniej owce były ściśle powiązane z ofiarowaniem. Uważano, że złożenie tak niewinnego i czystego stworzenia w ofierze jest idealnym sposobem na uspokojenie i obdarowanie bogiń i bogów. W mitologii celtyckiej owca powiązana jest z boginią Brygidy, która przewodzi uzdrawianiu, macierzyństwu i ognisku domowemu. W Egipcie natomiast znajdziemy wiele wzmianek o owcy w tekstach religijnych, które nawiązują do wielkiego wkładu w rozwój i życie tamtejszych mieszkańców. Natomiast chrześcijańskie teksty religijne przedstawiają owce jako stworzenie niewinne, pokorne i posłuszne, nietknięte ziemskim grzechem.

Symbolika niewinnego futrzaka

Owca kojarzy się z ideą jedności, przewodnictwa w sprawie większych planów. Jej łagodny wygląd przypomina o dobrym życiu, w którym ważne jest trzymanie się pozytywnych myśli. Symbolizuje również tolerancję, patrzenie ze współczuciem na emocjonalne cierpienie, jak i dbanie o siebie samego. Jej duch może być również pozytywnym wyrazem naszej wrażliwości w formie współczującej akceptacji własnych ograniczeń i cierpienia. Zwierzę to jest także symbolem jedności, przynależności, przyjaźni, potrzeby socjalizacji i nawiązywania relacji z innymi.

Osoby urodzone z totemem owcy jako swoim podstawowym zwierzęciem mocy są współczujące i kreatywne, cenią drobiazgi i małe sukcesy każdego dnia. Otaczająca siła niewinnego futrzaka zapewnia im miękkie miejsce do lądowania w każdej kłopotliwej sytuacji. Duch owcy dodaje im również odwagi, kiedy znajdują się w niejasnej sytuacji bez widocznego wyjścia.

Kiedy owca wkracza do naszego życia

Kiedy owca pojawia się w naszym życiu (czy to fizycznie, czy w formie snów, obrazów, myśli itd.), może to symbolizować naszą chęć dostosowania się, przynależności do grupy lub środowiska. Wraz z energią ducha owcy będziemy mogli z łatwością wyrazić część siebie, która pragnie dopasowania i bycia częścią społeczności. Jej duch może również wzywać nas do pracy nad stanem samoakceptacji własnych ograniczeń i słabości. Z jego pomocą będziemy mieli do wyboru wiele możliwości uzdrowienia. Obecność owcy w naszym życiu może również rzucić nam jaśniejsze światło na to, czym jest prawdziwa wrażliwość. Zachęci nas tym samym do tego, abyśmy zaczęli kontaktować się ze swoją bardziej delikatną częścią siebie i wyrażali otwarcie gotowość do odczuwania niewinności i współczucia.

Owca może również wyrażać nasze pragnienie posiadania bardziej niewinnych, dziecięcych cech. Może chcieć nam pomóc przywołać wspomnienia z sytuacji lub wydarzeń, w których czuliśmy dziecięcą niewinność i łagodność. Tym samym pragnie nas zainspirować do wniesienia większej ilości tych cech do naszego codziennego życia. Postać owcy mimo swoich wielu cnotliwych i delikatnych cech może nam również zasygnalizować nasze poczucie bezradności, którego doświadczamy w związku z nadchodzącą trudną sytuacją. W takich chwilach jej wspierająca energia pomoże nam odnaleźć odpowiednią, utartą już ścieżkę, którą podążają inni, abyśmy mogli odnaleźć się w grupie.

Owca przychodzi do naszego życia bardzo cicho. Jej duch często wybiera ludzi, którzy muszą ponownie połączyć się ze swoim wewnętrznym dzieckiem lub niewinnymi cnotami. Wraz z jej energią nauczymy się szanować samego siebie i nabędziemy zdolność współczucia.

Aniela Frank

Źródła:
dreamastromeanings.com/sheep-spirit-animal-totem-symbolism-and-meaning/
spiritanimal.info/sheep-spirit-animal/
whatismyspiritanimal.com/spirit-totem-power-animal-meanings/mammals/sheep-symbolism-meaning/
mydreamsymbolism.com/sheep-spirit-animal-totem-symbolism-and-meaning/
britannica.com/animal/sheep
animals.net/sheep/

Kategorie wpisów
TAGI
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium