Zwierzę Mocy: Pingwin – symbol społeczności i odnowy, przewodnik w trudnych chwilach życia
Zwierzę Mocy: Pingwin – symbol społeczności i odnowy, przewodnik w trudnych chwilach życia

Zwierzę Mocy: Pingwin – symbol społeczności i odnowy, przewodnik w trudnych chwilach życia

Pingwin, choć jest niezdarnym ptakiem, jako duchowe zwierzę jest bardzo potężnym totemem, który może zmienić postrzeganie rzeczywistości i obudzić naszą świadomość. Symbolika pingwina jest dojrzała i transformująca, dlatego kiedy pojawia się w naszym życiu powinniśmy być gotowi na zmiany, realizację marzeń, jak i ewolucję.

Na naszej różnorodnej planecie znajdziemy aż 18 gatunków tego niezwykłego morskiego ptaka. Z reguły pingwiny żyją tylko na półkuli południowej, jednak znajdziemy i takie zamieszkujące regiony o klimacie umiarkowanym. Pingwiny w zależności od gatunku różnią się rozmiarem i kształtem, najmniejszy osiąga ledwie 35 cm wysokości i wagę około 1 kilograma, podczas gdy największy przedstawiciel gatunku, pingwin cesarski, dorasta do 115 cm i osiąga wagę około 40 kilogramów. Wszystkie gatunki posiadają bardzo zbliżone ubarwienie – czarny płaszcz na ramionach zwierzęcia i białe brzuszki to cechy charakterystyczne tych ptaków. Inny kolor występuje bardzo rzadko, może ograniczać się do minimalnego ubarwienia piór na szyi i głowie, dziobie, oczu czy nogach.

Na lądzie pingwiny poruszają się dość niezdarnie. Wszyscy kochajmy ich mały niezręczny drept, gdy chodzą kołyszą się na boki z powodu bardzo krótkich nóg. Mimo to niektóre gatunki potrafią biegać z zaskakującą prędkością. Aby przyspieszyć poruszanie się i oszczędzić energię, pingwiny przez pewien odcinek pokonywanej trasy saneczkują ślizgając się na brzuchu. Ich niezdarny chód na lądzie podyktowany jest tym, że ptaki te przystosowane są do szybkiego poruszania się w wodzie, gdzie skrzydła służą im za płetwy do napędu, a ogon jako ster. Pod warstwą wody dosłownie latają, poruszają się z dużą prędkością często wyskakując spod jej powierzchni na wysokość jednego metra.

Pingwiny są niezwykle uczuciowe, zazwyczaj są wierne i lojalne wobec partnera. Para, która wydała na świat młode, jest ze sobą związana do końca życia i wraca do siebie w każdym okresie lęgowym, nawet jeżeli związek przerwany był długą rozłąką.

Populacje pingwinów są bardzo wrażliwe na zmiany klimatu i temperatury oceanu, dlatego też globalne ocieplenie jest dla nich bardzo niebezpieczne. Są również wrażliwe na zubożenie lokalnych populacji ryb, do czego przyczynili się ludzie.

Pingwin w kulturze i tradycji

Niestety pingwin nie był zwierzęciem na tyle globalnym, aby mógł stać się częścią tradycji i nabrać wielu kulturowych znaczeń. Mimo to odgrywał pewne role w opowieściach o snach rdzennych Australijczyków. Znane są także pradawne opowieści w mitologii Maorysów, gdzie pingwin, dopóki nie ujawnił swojej boskości, poruszał się między ludźmi.

Symbolina morskiego ptaka

Pingwin jest symbolem społeczności troszczącej się o siebie nawzajem, która wspólnie pracuje nad rozwiązywaniem problemów. Pingwiny mogą polegać na sobie. Chronią się wzajemnie podczas mrozów oraz w trakcie niebezpieczeństwa. Ich duchowa energia odzwierciedla pracę zespołową i tworzenie atmosfery wspólnoty, dzięki której wszystko staje się możliwe. W symbolice zwierzęcia możemy również odnaleźć systematyczność, dobre maniery i właściwe postępowanie. Zawiera w sobie również ideę odnowy życia, zwłaszcza własnego ja, a to za sprawą zmiany upierzenia. Jak większość ptaków, pingwin linieje, w określonych porach roku traci pióra po to, by urosły mocniejsze i zapewniające więcej ciepła.

Osoby z totemem pingwina u swego boku są dobrze zorganizowane, uprzejmie i przestrzegają prawa. Dokładnie wiedzą, jaki mają cel w swoim życiu i koncentrują się na jego osiągnięciu. Nie boją się wyzwań, a gdy coś pójdzie nie tak, przeciwności losu nie są w stanie ich powstrzymać i złamać. Z pingwinem u boku podejmowane są rozsądne decyzje, wykonywanie obowiązków staje się priorytetem, jest się również świadomym swojej wartości i umiejętności.

Kiedy pingwin wpływa do naszego życiu

Kiedy w naszym życiu pojawia się duchowe zwierzę pingwina, może być to oznaką wezwania nas do uwolnienia się ze wszystkiego, co nam nie służy. Może chodzić o wspomnienia, urazy z przeszłości lub stare przekonania czy nawyki. Dokładnie wszystko to, co blokuje nasze życie i dalszy rozwój. Tym samym totem pingwina prosi nas, abyśmy kontynuowali podróż do swoich celów i pokonali przeszkody pojawiające się na naszej drodze do wewnętrznego, jak i zewnętrznego sukcesu. Nakazuje nam, abyśmy zaufali swojemu wewnętrznemu przewodnictwu, jak również swoim walorom i umiejętnościom. Z jego pomocą będziemy mogli skupić się na naszych celach i priorytetach. Duch pingwina pojawia się w naszym życiu również po to, aby nauczyć nas, jak ważne jest rozwijanie umiejętności społecznych, właściwych postaw i manier. Pokazuje również, czym jest szacunek dla innych i jak powinniśmy go okazywać. Z jego wsparciem duchowym zrozumiemy znaczenie poświęcenia i pomocy. Dostrzeżemy i docenimy również wielką wartość rodziny i społeczności. Obecność pingwina w naszym życiu jest również drogowskazem kierującym do wprowadzenia w naszym życiu porządku i organizacji. Dzięki energii pingwina zyskamy silne poczucie odpowiedzialności.

Czasami pingwin pojawia się w naszym życiu, by prosić o cierpliwość, informując nas, że niektóre rzeczy wymagają czasu, aby przyniosły skutek. Daje nam lekcję nie tylko cierpliwości, ale także wytrwałości. Wspiera nas w wytrwałości, byśmy się nie poddawali dążąc do osiągnięcia swoich marzeń. Ważną wskazówką, którą ze sobą niesie, jest niewątpliwie zachowanie równowagi i odnalezienie odpowiedniego kierunku.

Z pingwinem, jako zwierzęciem mocy, możemy stanąć pewnie wśród wyzwań i uwierzyć w swoją osobistą moc, która pomoże przejść nam przez wszelkie przeciwności losu. Z jego energetycznym wsparciem możemy zdecydować się na ścieżkę wybraną przez powołanie i podążać nią pewnie pokonując wszystkie przeszkody. Pingwin przypomina nam, że nasze szczęście jest naszą odpowiedzialnością. Zwierzę pozwala nam także podchodzić do relacji międzyludzkich z odwagą, dobrocią i przede wszystkim miłością.

Aniela Frank

Źródła:
trustedpsychicmediums.com/spirit-animals/penguin-spirit-animal/
spirit-animals.com/penguin-symbolism/
thesecretofthetarot.com/penguin-spirit-animal/
wildspeak.com/animalenergies/penguin.html
dreamastromeanings.com/penguin-spirit-animal-totem-symbolism-and-meaning/
nationalgeographic.com/animals/birds/group/penguins/
britannica.com/animal/penguin

Kategorie wpisów
TAGI
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium