Kategorie wpisów
Zwierzę Mocy: Sowa – symbol śmierci i mądrości, nauczyciel właściwego osądu oraz zapowiedź zmian
Zwierzę Mocy: Sowa – symbol śmierci i mądrości, nauczyciel właściwego osądu oraz zapowiedź zmian

Zwierzę Mocy: Sowa – symbol śmierci i mądrości, nauczyciel właściwego osądu oraz zapowiedź zmian

Niegdyś sowa ze względu na swój nocny tryb życia była postrzegana jako symbol smutku, samotności, a nawet śmierci. Współcześnie, wizerunek tego ptaka najczęściej przedstawiany jest jako atrybut mądrości. Duchowe zwierzę, jakim jest sowa, reprezentuje głębokie połączenie i intuicyjną wiedzę. Zazwyczaj wkracza do naszego życia, gdy zbliża się okres przejściowych zmian i niepewności.

Sowa od zarania dziejów fascynuje człowieka. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to zwierzę o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Najbardziej wyróżniającą cechą wyglądu zewnętrznego sowy jest słabo wyodrębniona głowa z wyraźnie zaznaczonymi wielkimi oczami. Krótki, haczykowato zagięty dziób, służy do zabijania ofiar. Sowa z natury jest drapieżnikiem, który poluje na małe ssaki i owady. Ptak ten zamieszkuje przeróżne środowiska. Możemy się na niego natknąć na polach, łąkach, terenach bagiennych i oczywiście w lasach.

Dotychczas opisano około 220 gatunków sów. Na samym terenie Polski ptak pojawił się blisko dwa miliony lat temu. Obecnie każdy gatunek sowy, który występuje na terenie kraju, jest objęty ścisłą ochroną. Podlega całorocznej ochronie na każdym etapie rozwoju.

Sowa, ze względu na swój nocny tryb życia, może pochwalić się doskonałym słuchem. Co ciekawe, ptak ten nie posiada ucha zewnętrznego, narządy słuchu umieszczone są głęboko pod piórami, na wysokości oczu. Pęki piór w przypadku niektórych gatunków widniejące na głowie służą do informowania innych osobników o stanie emocjonalnym. W sytuacji zagrożenia ptak rozpościera swoje skrzydła i kieruje głowę w dół, tak aby odstraszyć potencjalne zagrożenie i sprawiać wrażenie większego stworzenia.

Sowa w kulturze i tradycji

Bardzo długo ptak ten był postrzegany w negatywnym świetle. Według starożytnych Majów sowa była symbolem boga Ah Pauch, władcy śmierci i nocy. Indianie wierzyli, że nadlatujące zwierzę zapowiada nadejście zimnego północnego wiatru. W wielu pradawnych pismach, chociażby Egipcjan, Japończyków i Chińczyków, sowa była opisana jako symbol śmierci, a pojawienie się jej zapowiadało śmierć. Z kolei Arabowie byli przekonani, że nocne stworzenie niszczy wszystko, co dobre i wartościowe. Według podań, w ptaku może zostać zamknięta dusza osoby, która nie została po śmierci pomszczona. Nawet u nas, w Europie, ptak długo nie pozostawał obojętny ludności. Pliniusz Starszy twierdził, że sowa zapowiada nieszczęście. Chociaż bardzo często ptak kojarzył się ze złym omenem, niektóre Afrykańskie plemiona wierzyły, że sowa jest posłańcem czarownic. Pomagała ona szamanom w nawiązywaniu kontaktu z duchami, a pióra pełniły funkcje talizmanów ochronnych.

Współcześnie wizerunek sowy przedstawiany jest jako symbol mądrości i atrybut Ateny, bogini greckiej. Jako jedni z niewielu, Grecy nie obawiali się sowy, wręcz przeciwnie, ptak był dla nich uosobieniem wielkiej inteligencji.

Znaczenie i symbolika ptaka

Jak zostało wcześniej wspomniane, sowa jest symbolem śmierci w wielu tradycjach i kulturach. W większości przypadków nie należy rozumieć tego dosłownie. Jeżeli sowa związana jest ze śmiercią, można postrzegać ją jako śmierć symboliczną, oznaczającą przemianę w życiu oraz jako ważne zmiany, które mają miejsce lub nadchodzą. Sowa jako ptak ma również silne połączenie z żywiołem powietrza. Stworzenie to symbolizuje również mądrość i intuicję. Dzięki swoim dużym oczom i zdolności widzenia po zmroku, stała się również atrybutem odkrywania, bądź dostrzegania tego, czego nie widzą inni. Według wielu przekonań posiada także zdolność do przebijania iluzji i odkrywania prawdziwych zamiarów.

Inną symboliczną cechą sowy jest jej głębokie połączenie z mądrością i intuicyjną wiedzą. Dlatego osoby mające tego ptaka za swój zwierzęcy totem, uwielbiają odkrywać nieznane, poznawać tajemnice życia, jak i otaczającego świata. Ponadto, ktoś kto przyjaźni się z sową posiada silną intuicję, ma szeroki zakres zainteresowań i bez problemów chłonie wiedzę, która ukryta jest dla większości. Z pomocą zwierzęcia zagląda poza zwodnicze pozory i dostrzega prawdziwą rzeczywistość. Sowa oferuje również inspiracje i wskazówki niezbędne do głębokiego poznania nieznanego i magii świata.

Kiedy sowa wlatuje do naszego życia

Sowa jest bardzo silnym zwierzęciem mocy. Kiedy pojawia się w naszym życiu, zazwyczaj chce nauczyć nas dostrzegania absurdów i kłamstw. Przychodzi, aby uchronić nas przed negatywnym wpływem i złymi decyzjami. Jest zwiastunem zbliżającego się niepewnego okresu w życiu i posłańcem informującym o nadchodzących zmianach. Jeśli czeka nas ogromna zmiana w życiu bądź w miejscu pracy, przewodnik, jakim stanie się sowa, pomoże zidentyfikować cały proces nadchodzącego wydarzenia i się do niego solidnie przygotować.

Sowa chce nas również nauczyć możliwości wychodzenia poza to, co oczywiste i doceniać najdrobniejsze szczegóły istnienia. Z jej pomocą zdołamy dostrzec wszystko, co dzieje się w naszym życiu z większą jasnością i wdzięcznością. Zaczniemy doceniać każdy dzień, bez względu na to, jak trudny może się okazać, zawsze znajdując w nim powód do uśmiechu. Według sowy noc jest szczególnie pomyślna dla naszej kreatywności, warto więc w tym czasie poświęcić czas na rozwój i spożytkowanie swojej kreatywnej energii. Jej pojawienie się w naszej przestrzeni może świadczyć o tym, że zbliża się czas nowych doświadczeń i obierania nowych życiowych kierunków. Bądźmy więc gotowi odkrywać miejsca, do których wcześniej nigdy byśmy nie zajrzeli. Ponadto, jako przewodnik, ptak ten pomaga odkryć wiele skrywanych umiejętności. Dlatego kiedy sowa pojawi się w naszym życiu, warto posłuchać i wypatrywać subtelnych znaków, które objawią się wokół nas.

Sowa jako przodownik duchowy jest świetnym pomocnikiem, który zwraca uwagę na to, co zwykle schodzi na drugi plan, a nierzadko ma ogromne znaczenie. Dzięki pomocy ptaka jesteśmy w stanie zrozumieć, co motywuje nas do działania oraz będziemy mogli dostrzec drobnostki, które poprawią każdy dzień. Taki niezwykły przewodnik, jakim jest sowa, przekaże nam wiedzę, właściwy osąd i mądrość.

Aniela Frank

Źródła:
spiritanimal.info/owl-spirit-animal/
whatismyspiritanimal.com/spirit-totem-power-animal-meanings/birds/owl-symbolism-meaning/
trustedpsychicmediums.com/spirit-animals/owl-spirit-animal/
spirit-animals.com/owl-symbolism/
thesecretofthetarot.com/owl-spirit-animal/
rme.cbr.net.pl/index.php/archiwum-rme/520-listopad-grudzie-nr-64/kultura-i-tradycje-ludowe20/676-sowa-symbol-mdroci-czy-ucielenienie-zych-mocy
rme.cbr.net.pl/index.php/archiwum-rme/525-listopad-grudzie-nr-64/ekologia-i-rodowisko24/697-2014-11-03-19-02-47

Wybrane dla Ciebie:
Ametyst - kryształek duży
Ametyst - kryształek duży
19,55 zł
Surowy cytryn - sukces, bogactwo
Surowy cytryn - sukces, bogactwo
8,55 zł
szt.
Cytryn - sukces, bogactwo
Cytryn - sukces, bogactwo
29,55 zł
szt.
Karty Anielska Odpowiedź
Karty Anielska Odpowiedź
99,90 zł 79,55 zł
 Zestaw  minerałów - na bogactwo
Zestaw minerałów - na bogactwo
45,55 zł
szt.
Rzemień czarny, naturalny (2 mm)
Rzemień czarny, naturalny (2 mm)
9,55 zł
szt.
TAGI
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium