Kategorie wpisów
Czym są Runy? Odkryj tajemnicę kryjącą się w germańskich znakach
Czym są Runy? Odkryj tajemnicę kryjącą się w germańskich znakach

Czym są Runy? Odkryj tajemnicę kryjącą się w germańskich znakach

Runy – każdy, kto potrzebował porady lub prostej odpowiedzi na dręczące go pytanie, pytał właśnie ich. W starożytności w ten sposób nawiązywano łączność z energiami, które mogły naprowadzić na odpowiedni tor albo ostrzec przed niepowodzeniem.

Historia Run jest długa i kręta. W starożytności plemiona germańskie i nordyckie dzięki nim kontaktowały się z energiami. Współcześnie używamy ich równie często jak kiedyś – każdy może czytać z run. Ważne jest tylko to, aby korzystać z nich w odpowiedni sposób.

RUNA = TAJEMNICA

Słowo “Runy” oznacza tajemnice. Mają w sobie sekret. To podszept podświadomości, przypływ nowej energii. Jest w nich coś magicznego – pomagają uzyskać wgląd w sytuację lub zagłębić się w pytanie, które jest zadawane. Wykonujemy je z różnych materiałów – nie jest on istotny – natomiast istotny jest sam symbol. Drewno, kamień, kamyki, kryształy, kości, a nawet metal. Poszczególne elementy zawierają alfabet runiczny. Alfabet runiczny występuje w wielu odsłonach, ale najpopularniejsza z nich to Futhark. Jego nazwa pochodzi od pierwszych sześciu liter alfabetu: Fehu – Uruz – Þurisaz – Ansuz – Raido – Kenaz.

Starszy Futhark zawierał 24 podstawowe runy. Wszystkie runy uporządkowane są w trzech grupach.

Pierwsza ósemka Freya (zaczyna się od Fehu, a kończy na Wunjo) to opis tworzenia i uporządkowania narodzin Wszechświata. Zetknięcie się wody z ogniem, co stanowiło początek wszystkiego, co istnieje.

Druga ósemka Hagal (zaczyna się od Hagalaz do Sowilo) to wejście w nowe stadium ewolucyjnego cyklu. Spotkanie siły chaosu z siłą destrukcji, które próbują naruszyć kosmiczny ład i porządek. Ich ścieranie się powoduje rozwój.

Trzecia ósemka Tyra (zaczyna się od Tiwaz do Othala). Zajmuje się wszystkimi siłami, które zostały dane ludziom. Siły te są narzędziem transformujących. To obraz ludzkiej kondycji.

Do czego używać Run?

Przede wszystkim, do rozwiązywania problemów oraz wskazania wydarzeń, które mogą w obecnej energetyce pojawić się na naszej drodze. Runy pomagają dookreślić obraz w momencie, gdy sytuacja nie jest dla nas do końca jasna. Nie jest to forma przepowiadania przyszłości, a jedynie prognoza. Runy nie oferują dokładnych, precyzyjnych odpowiedzi, ani nie są szczegółowe w udzielaniu porad. Prognozują natomiast możliwe wpływy, zmienne i zachowania. Są niczym podszepty – zakreślają możliwą odpowiedź, ale gotową receptę na problem musi znaleźć sama podświadomość osoby pytającej.

Często zapominamy o tym, że odpowiedzi, jakie dają nam narzędzia wróżbiarskie, to nie jest ostateczny i jedyny pewny scenariusz. Przyszłość nie jest jednoznacznie ustalona (może mieć wiele dróg), a każda osoba ma moc decydowania o sobie, a więc może zmienić każdy scenariusz jaki usłyszy, traktując go jako ostrzeżenie. Każdą ścieżkę można zmienić, zmieniając kierunek, w którym podążamy.

Jak rozmawiać z Runami?

Aby złapać nić porozumienia z Runami, trzeba najpierw oczyścić umysł i wprowadzić się w stan relaksu. Musimy skupić się na pytaniu, na które chcemy uzyskać odpowiedź. Następnie odmawiamy modlitwę lub wzywamy anioły, które poprowadzą nas przez czytanie.

Rozkładamy tkaninę – na nią będziemy wysypywać wylosowane runy.

Początkujący losują jedną runę, kładą na tkaninie i analizują jej znaczenie. Przy analizie trzeba bazować na intuicji. Z czasem, możemy losować więcej run i tym samym odczytywać energetykę z kilku symboli.

Aby zdobyć podstawową wiedzę na temat Run oraz ich znaczenia, przygotowaliśmy treściwą encyklopedię na temat każdej z nich (kliknij na nazwę wybranej runy, by przeczytać jej opis):

 1. Fehu: dobrobyt, sława, bogactwo.
 2. Uruz: popęd, potencjał, wolność.
 3. Thurisaz: Inspiracja, erotyka, wytrwałość.
 4. Ansuz: Bogowie, słowo, mądrość.
 5. Raidho: podróż, rozwój, ruch.
 6. Kenaz: ogień, entuzjazm, zapał.
 7. Gebo: ślub lub rozłąka, dar, partnerstwo.
 8. Wunjo: szczęście, młodość, radość z życia.
 9. Hagalaz: grad, podział, zniszczenie.
 10. Nauthiz: cierpliwość, potrzeby, ograniczenia.
 11. Isa: cisza, senność, stagnacja.
 12. Jera: czas zbierania dobrych plonów.
 13. Eihwaz: mądrość, wytrwałość, droga do celu.
 14. Perthro: przygotowanie, wybór i decyzja.
 15. Algiz: moc uzdrawiania, szlachetność, poświęcenie.
 16. Sowilo: słoneczne zwycięstwo i sukces.
 17. Teiwaz: męstwo, odwaga, zdecydowanie.
 18. Berkano: kobiecość, płodność, moc.
 19. Ehwaz: wierność, lojalność, partnerstwo.
 20. Mannaz: człowiek, ego i współpraca.
 21. Laguz: przypływy i odpływy.
 22. Ingwaz: regeneracja, odpoczynek i odnowienie
 23. Othala: rodzina, tradycja, więzi.
 24. Dagaz: nadzieja,światło, powodzenie.

Nadine Lu

Źródła:
futhark.pl/
www.holisticshop.co.uk/articles/guide-runes

TAGI
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium